Bimi kayıtları ile markanıza ait logo gibi bilgileri dns kayıtları üzerinden yayımlayabilirsiniz. Normal olarak güvenilir e-posta için DMRAC-DKIM-SPF kayıtları sonrası destekliyorsa şayet e-posta servisi BIMI kaydını sorgular. Sorgulama sonucu dns kaydı üzerinde belirtmiş olduğunuz marka logonuz eposta servisi tarafından eposta alcısının ilgili gelen kutusu bölümünde gösterilir.

Ancak her eposta servisi bu logoları ne zaman ve nasıl göstereceği konusunda değişiklik yapabilir. Yani her eposta servisi bu logoları gösterecek diye bir kural yok.

BIMI DNS kaydı örneği nasıldır ?

v=BIMI1;l=https://orneksiteorneksite.com.tr/minibou.svg;a=https://orneksiteorneksite.com.tr/certifica.pem

yukarıda gördüğünüz örnek bir BIMI Kaydına örnektir. Dns kaydı yaparken value kısmına bu bilgileri giriyoruz. Örnekte bir adet svg yolu ve bir adet sertifika yolu görüntülenmektedir.

BIMI DNS kaydı nasıl eklerim ?

Websitenizin hosting yönetim paneline giderek (Cpanel-Plesk vs..) Dns editörünü açıp yeni bir TXT ekle diyorsunuz. Daha sonra bölge adı kısmına yani ilk kısıma default._bimi.orneksiteorneksite.com.tr. giriyorsunuz (kendi site adresiniz ile değiştirin) TTL 3600 yapıyorsunuz. Ve value değerine v=BIMI1;l=https://orneksiteorneksite.com.tr/minibou.svg;a=https://orneksiteorneksite.com.tr/certifica.pem bu koda kendi url adreslerinizi yazarak ekliyorsunuz.

BIMI DNS kaydını nasıl kontrol edebilirim ?

Aşağıda paylaşmış olduğum site üzerinden kayıtlarınızı kontrol edebilir buna göre düzenleme sağlayabilirsiniz

https://bimigroup.org/bimi-generator/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.