Matbaanın icadından daha önemli bir buluş olarak adlandırılan internetin tarih sahnesine çıkışı 1980 lerde başlamıştır. 20. Yüzyılın ortalarında anılmaya başlasada sonlarına doğru insanlar tarafından bilinmeye başlamıştır. 1930 yılında elektrik akımlarının teller üzerinden bir yerden başka yere aktarılması sonrasında 1958 yılında Atlas Okyanusunun bir tarafından diğer tarafına iletişim amacıyla kabloların döşenmeye başlaması ve 1876 yılında telefonun icat edilmesi internetin temellerini oluşturmuştur. Bu süre gelen çalışmaların hepsi aslında en büyük kolaylık olan internetin icadında rol oynamıştır. Bu zamanlardan gelen kıtalar arası ağ sistemi oluşturmak bir nevi internetin kıtalar arası yaygınlaşması sağlamak gibi bişeydi. Zaten internet demek bir birine kablo yardımı ile yada başka bir şeyler ile bağlı olup veri alışverişi yapan bir teknolojidir.

1945 Yılında Vannevar Bush tarafından yazılan As we make think isimli makalede Memex isimli foto elektrikle çalışan insan zihnini geliştirilmiş bir modellemesi olan makale insanın günlük yaşantısındaki bazı şeyleri hızlıca kayıt altına alıp bunlar arasında bağlantılarının hızlı ve esneklikle takip edilmesini sağlıyordu. 1965 Yılında Ted Nelson ortaya hipermetin (hypertext) kavramını ortaya atmıştır. Ön önemli gelişme ise Amerikalı Joseph Carl Robnett Licklider in 1962 yılında ARPA kurumunda ortaya attığı Intergalactic Network(Intergalaktik Ağ) kavramı ile Licklider dünyada bulunan tüm bilgisayarların birbiri arasında bilgi alışverişi yapabileceğini öngördü. Ancak tabi bu bilgi alışverişinin nasıl yapılabileceğini anlatan herhangi bir çalışması yoktu. Benzer şekilde Doug Engelbart bilgisayarların modern dünyadaki karmaşayı çözebileceğine inanarak 1960-1970 yılları arasında gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda NLS(ONLİNE SYSTEM) olarak adlandıralan aynı ağ üzerinde çalışan ayrıntılı çoklu ortam sistemini geliştirmiştir. Bu çalışma kütüphanelerin ve elektronik belgelerin hipermetinler kullanılarak oluşturulmasını hızlandırmıştır. Bu çalışma Vanneva Bush’un 1945 de yapmış olduğu hipermetin kavramının ilk başarısıdır. Daha sonra Engelbart bu sistemi kolaylaştırmak için Mouse yani fare icadını gerçekleştirmiştir. 1967 yılında ise Ted Nelson Xanadu adını verdiği dünyadaki bilgisayarların birbiri arasında bilgi alışverişi yapabildiği bir ağ geliştirmiştir. Ve günümüzde kullanılan word wide web (www) temelini Tim Berners-Lee daha geniş ölçekli olan bu sistemi geliştirmiştir.

Bilgi paylaşımından söz edildikçe devre anahtarlama sisteminin yetersiz olması sebebi ile Leonard Kleinrock tarafından ARPANET’in de temelini oluşturacak paket anahtarlama sistemi düşüncesi ortaya atılmıştır. J.C.R Licklider ARPA(Amerika Savunma Bakanlığı İleri Arıştırma Kurumu)’da çalışırken bilgisayarlar arası bilgi paylaşımı düşüncesi 1969 yılında Larry Robets tarafından ARPANET in doğuşu ile gelişmiştir. ARPANET Arpa çalışanlarının aralarında bilgi paylaşımını hızlandıran bir ağdır. Daha sonra 4 noktada kurulan Arabirim Mesaj İstemcileri tarafından büyük bilgisayar üzerinden küçük bilgisayarlar bilgi alışverişinde bulunmuşlardır. 1969 yılının Ağustos ayında ilk mesaj Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles’a gönderilmiştir. Bir ay sonrada Stanford Araştırma Enstitüsü’ne ikinci mesaj gönderilerek webin atası olan Arpanet doğmuştur.

Bu gelişmelerden sonra ortaya bir çok ver iletim yolları çıkmıştır. Bunlar AloHanet, Satnet, Telenet,CycLades gibi. Ancak bunların çalışmasında her birinde farklı protokoller kullanıldığı için birbiri ile iletişim kurulamamaktaydı. Bu sorunu çözmek için Vint Cerf ve Bob Kahn İletim Kontrol Protokolü (Transmission Control Protocol) yani TCP’yi ortaya atmışlardır. 1978 Yılında ise TCP bölünerek bir kısmı Internet Protocol IP olmuştur. Daha sonra TCP/IP internet için standart haberleşme protokolü olarak kabul edilmiştir.

1976 Yılında Robet M. Metcalfe ve David R. Boggs ALOHANET’ten ilham alarak günümüzde kullanılan ETERHERNETİN icadını gerçekleştirmiştir. Ethernetin icadından sonra ARPANET’e bağlanan bilgisayarların sayısında büyük bir artış yaşanmıştır. Bunun en büyük sebebi ARPANETe erişimi olmayan üniversitelerin bir birine bağlama çalışmalarıdır. BITNET,CSNET gibi daha sonra ARPANET tarafından NSFNET adında üniversiteler arasında bağlantı kurmak için geliştirilen bir bilgisayar ağıdır. NSFET önce 56 Kbps iken 1988 yılında 1.5 Mbps 1991 yılında ise 45 Mbps olmuştur. 1984 yılında Paul Mockapetris tarafından Alan Adı Sistemi Domain Name System DNS ile ağa bağlı her bir sistemin birbirine veri gönderip almak için kullandıkları internet protokol adresini IP Adress okunabilir internet adresleriyle eşleştirmiştir. Ve günümüzdeki ınternet adresleri ortaya çıkmıştır.

1990 yılında WWW ile internet tüm evlere, işyerlerine ulaşmıştır. Ancak bilgisayarların birbirine bağlanması için o bilgisayar da oturum açmak ve proğramlamasını bilmek gerekiyordu. Tim Berners Lee bir fikir ortaya attı ancak bu ilk önce CERN tarafnıdan kabul görmedi. Tim kendisi bireysel bir çalışma yaparak günümüzdeki HTTP yi ortaya çıkarmıştır. Hyper Transfer Protocol web genelindeki erişimi bulunan kaynakların bulunup getirilmesine izin veren bir protokoldür.Daha sonra websitesi yapmak için kullandığımız web için işaretleme dili olan HTML HyperText Markup Language HTML’yi ve sonrada webe bağlı kaynakları adlandırmak için Uniform Resource Identifer URI yi geliştirmiştir. Bununla birlikte bir de tarayıcı geliştirmiştir. Ancak o dönemlerde NCSA tarafından kullanılmak üzere Mosaic Web tarayıcı türünün ilk örneği olarak gif ve jpeg formatlarında resimler görüntüleyen bir tarayıcı olarak kullanılmıştır. Tim Berners Lee tarafından yine o dönemde W3C yani web standartları geliştiricileri topluluğunu kurmuştur. 1995 yılında NFSNET yerini Internet Service Provider ISP ve network Access Point NAP almıştır.

Özet olarak süre gelen bu gelişmeler doğrultusunda günümüzde Matbanın icadından daha değerli olduğu düşünülen INTERNET ortaya çıkmıştır. Ve sizi bu bilgi ile buluşturmamın ana sebebi internettir. Önümüzdeki gelişmeleri heyacanla izlemeye devam edeceğiz…

Yemliha KORKMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.